Pazartesi - Cumartesi ( 08.00 - 18.00 )

SIKÇA SORULAN SORULAR

Prefabrik yapılarda müşterinin ne gibi sorumlulukları vardır ?

Zeminin hazırlanması, zemin betonu ve her türlü hafriyat işleri, Kaba kurulumdan sonra prefabrik evin içine ve dışına şap dökülmesi, Binanın kurulması için gerekli plan, proje ve yasal izinlerin alınması, Prefabrike bina harici dış bağlantıların yapılması ( Elektrik, pis su, temiz su vs. ), Elektrik ana dağıtım panosu ( Elektrik sayacı, kofra, ana sigortalar, kaçak akım rolesi. vs) ve topraklama hattı, Su sayacının temin edilmesi ve montajı, Montaj esnasında kullanılacak elektrik temini, gerekirse iskele ve vinç temininin sağlanması, Isıtma ve soğutma tesisatları (kalorifer, kombi, termosifon, klima vs.), Telefon, bilgisayar(data) ve UPS(kesintisiz güç kaynağı) tesisatlarının çekilmesi ve armatürlerinin takılması,

Prefabrik yapılar için nasıl bir zemin gereklidir ?

Zemin betonu yapı ölçülerinin her cephesinden en az 30cm fazla olacak şekilde ve 30 cm yüksekliğinde gönyesinde beton hazırlanmalıdır. Sözleşmede prefabrik yapının üzerine yapılacağı zemin betonu ile ilgili plan verilmektedir.

Prefabrik yapıların garanti koşulları nelerdir ve garanti süresi ne kadardır ?

Genel kullanım şartlarına uygun olarak kullanıldığında üretim ve montaj hatalarına karşı garanti süresi 2 yıldır. Satış sonrasında her konuda servis imkânı sağlanmaktadır.

Prefabrik yapıların üretim ve montaj süreleri ne kadardır ?

Standart bir prefabrik yapının ( 100 m2) üretimi ortalama bir haftadır. Hava koşullarına bağlı olarak montaj ekipleri tek katlı prefabrik yapılarda günde 20-25 m2,  dubleks yapılarda ise günde 15-20 m2 kurulum yapılmaktadır. Montaj işlemi bitiminde müşterinin yapacağı işlemlerden sonra boya işlemleri için yapının metrekaresine göre ortalama olarak 1-3 günlük bir süre gereklidir.

Prefabrik yapılar hangi ölçüler ve standartlarda yapılabilir ?

Yıldız Prefabrik tarafından yapılan yapılar istenilen ölçü ve büyüklüklerde olmaktadır. Prefabrik yapılar uzman mimar ve mühendislerce hazırlanmış yüksek konfor ve ergonomiye sahip tasarımlardan oluşmaktadır. Metrekarelerine göre 1+1’den başlayarak değişik kullanımlar için çok sayıda plan tasarım ve üretimi yapılabilmektedir.

Prefabrik yapılar sökülerek başka bir yere taşınabilir mi ?

Prefabrik yapılar demonte yani vidalı ve geçmeli modüler sisteme sahip olduğundan başka bir yere kolaylıkla taşınabilir. Yeniden yapılan montajda sökülen bazı malzemeler tekrar kullanılamayabilir. Maksimum %10 oranında malzemenin yenilenmesi gerekebilir.

Prefabrik yapıların dayanım ömürleri ne kadardır ?

Prefabrik yapılar uzun ömürlü yapı sınıfında olup ortalama olarak 60-80 yıl güvenle kullanılabilmektedir. Aşırı rüzgâr, kar, yağmur, nem ve kullanım şekli gibi unsurlar prefabrik yapının ömrünü etkilemektedir.

Prefabrik yapılar betonarme bir yapının üzerine kat üstü olarak yapılabilir mi ?

Prefabrik yapılar Betonarme bir yapının üzerine kat üstü olarak yapılabilmektedir. Prefabrik yapıya zemin oluşturacak alttaki betonarme yapının düz bir tavan zeminine sahip olması gerekmektedir. Kurulum yapılacak alanda baca olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde çatıda su yalıtımı ve yangın riski açısından uygun değildir.

Prefabrik yapılar en fazla kaç katlı olabilir ?

Prefabrik yapılar en fazla 2 katlı olarak yapılabilmektedir.

Prefabrik yapılar için ruhsat gerekli midir ?

Prefabrik yapılar için ruhsatlandırma işlemi betonarme yapılarda geçerli olan işlemler ile paralellik göstermektedir. Daha detaylı bilgi almak için bağlı bulunulan belediye veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvurulabilir.

Prefabrik yapılar depreme ve rüzgâra karşı dayanıklı mıdır ?

Yıldız Prefabrik tarafından yapılan prefabrik yapılar 7,5 şiddetinde depreme ve 80 km/saat hızında esen bir rüzgâra dayanıklıdır. Bu veriler prefabrik yapının yapılacağı bölgenin iklim koşulları dikkate alınarak yapılan hesaplamalar sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Prefabrik yapılarda ses ve ısı yalıtımı nasıl sağlanır ?

Yıldız Prefabrik tarafından yapılan prefabrik yapılardaki ses ve ısı yalıtımı; Duvarlardaki yalıtım polistren köpük malzemesi ile sağlanmaktadır. Dış ve iç duvar kalınlıkları 10 cm olup duvarın iç ve dışı 8 mm betopan malzeme, arada kalan 84 mm’ lik kısmı polistren köpük (18 kg/m3-B-1 Sınıfı) oluşturur. Çatı yalıtımı 80 mm kalınlığındaki şilte camyünü (16 kg/m2) ile sağlanır.

Yıldız Prefabrik

Yıldız Prefabrik, Ocak 2017 itibariyle alanında yüksek üretim tecrübesi ve donanımı kazanmış teknik ve idari personel oluşumunu bir araya getirerek hazır yapı sektörüne adım atmıştır.

İletişim Bilgilerimiz

Fabrika


: Kutlugün Mahallesi
  Buluga Karakaş Mevkii
  No: 84 Ortahisar / Trabzon

Tel.

:
+90 462 276 36 36
E-mail : bilgi@yildizprefabrik.com

Bizden Haberler

Prefabrik yapılarda müşterinin ne gibi sorumlulukları vardır ?

Zeminin hazırlanması, zemin betonu ve her türlü hafriyat işleri, Kaba kurulumdan sonra prefabrik evin içine ve dışına şa...

Devamını Oku...

Prefabrik yapılar için nasıl bir zemin gereklidir ?

Zemin betonu yapı ölçülerinin her cephesinden en az 30cm fazla olacak şekilde ve 30 cm yüksekliğinde gönyesinde b...

Devamını Oku...

Prefabrik yapıların garanti koşulları nelerdir ve garanti süresi ne kadardır ?

Genel kullanım şartlarına uygun olarak kullanıldığında üretim ve montaj hatalarına karşı garanti süresi 2 yıldır. Satış sonrasında...

Devamını Oku...

Prefabrik yapıların üretim ve montaj süreleri ne kadardır ?

Standart bir prefabrik yapının ( 100 m2) üretimi ortalama bir haftadır. Hava koşullarına bağlı olarak montaj ekipleri tek katlı prefabr...

Devamını Oku...

Prefabrik yapılar hangi ölçüler ve standartlarda yapılabilir ?

Yıldız Prefabrik tarafından yapılan yapılar istenilen ölçü ve büyüklüklerde olmaktadır. Prefabrik yapılar uz...

Devamını Oku...

Prefabrik yapılar sökülerek başka bir yere taşınabilir mi ?

Prefabrik yapılar demonte yani vidalı ve geçmeli modüler sisteme sahip olduğundan başka bir yere kolaylıkla taşınabilir. Yeniden...

Devamını Oku...

Bizi Takip Edin